wiadomości 

Prasa drukowana – przeszłość i przyszłość

3747d003853df3e46a4df3e42d1e98d8_wmW świecie, w którym informacja to podstawa, trudno wyobrazić sobie życie bez środków komunikowania masowego. Współcześni ludzie mają dostęp do wiadomości serwowanych im w bardzo różnej postaci. Począwszy od tradycyjnej prasy drukowanej, aż po nowoczesne platformy medialne, w których można znaleźć każdą interesującą informację. Media towarzyszą odbiorcom w ich domach, w miejscach pracy, w samochodach, w podróży i w każdym zakątku świata. Warto jednak pamiętać, że początek rozwoju znanych dzisiaj środków komunikowania masowego przypadł na wiek dwudziesty, a niezwykle dynamiczny stał się dopiero w obecnym tysiącleciu. Wcześniej przez wiele wieków jedynym i często ograniczonym pod względem zasięgu źródłem informacji była prasa drukowana. To od niej zaczyna się historia współczesnych mediów. Warto zatem prześledzić jej początki, jak również zastanowić się nad tym, czy taka forma komunikacji ma szansę przetrwać.

Historia prasy jest znacznie dłuższa niż wielu ludzi byłoby skłonnych uznać, ale rozpoczęła się dosyć skromnie. Co prawda, trudno obecnie wyobrazić sobie życie bez dostępu do informacji, ale w czasach starożytnych czy jeszcze w średniowieczu większość ludzi musiało się bez nich obejść. Jeszcze przed naszą erą pojawiły się pierwsze materiały, które można byłoby porównać do środków komunikowania. Ich zasięg był jednak ograniczony. Wiele zmieniło się w piętnastym wieku, czyli w momencie wynalezienia słynnych ruchomych czcionek. Od tego czasu prasa drukowana stawała się coraz powszechniej dostępna. Wiek dziewiętnasty, a zwłaszcza początek dwudziestego, przyniosły rozwój dziennikarstwa. Przez wiele dekad było ono związane wyłącznie z prasą drukowaną, przez co ta ostatnia również zyskiwała na znaczeniu.

Obecnie na rynku medialnym działa wiele tradycyjnych redakcji prasowych. Wydawane tytuły pojawiają się z różną częstotliwością, ale każdy z nich musi trafiać do rąk czytelników co najmniej raz w ciągu każdego roku. Największą popularnością cieszą się natomiast wydawane codziennie dzienniki, jak również pojawiające się raz w tygodniu tygodniki. Poszczególne tytuły dotyczą różnych sfer życia. I znów wśród najbardziej znanych można wymienić tytuły poświęcone sprawom społecznym czy politycznym. Niemniej jednak wielu czytelników sięga po gazety poświęcone bardziej konkretnej tematyce. Prasa specjalistyczna nadal cieszy się dużym uznaniem, głównie z uwagi na jakość i rzetelność prezentowanych w niej informacji. Popularne są tytuły skierowane do kobiet bądź mężczyzn, ale także te związane ze sposobami spędzania wolnego czasu czy konkretnymi zawodami.

Czy prasa drukowana przetrwa? Konkurencja na rynku medialnym jest niemała. Zwłaszcza nowoczesne media wydają się być poważnym zagrożeniem dla tradycyjnie publikowanych informacji. Zmierzch gazet drukowanych ogłaszany był już wielokrotnie. Ostatecznym ciosem miało był powstanie wydań internetowych poszczególnych tytułów. A jednak mimo to gazety drukowane nadal pojawiają się w sklepach i kioskach. Tych ostatnich jest coraz mniej, ale wciąż wielu czytelników właśnie takie punkty odwiedza i nie wyobraża sobie życia bez gazety w ręku.

Related posts

Leave a Comment