Jakie predyspozycje musi mieć sprawozdawca wiadomości w TV?

Zastanawialiście się kiedyś, jakie cechy powinien mieć dziennikarz codziennie czytający wiadomości w czasie programów informacyjnych? Jeśli interesuje Was ta branża, to na pewno robiliście to nieraz. Postanowiliśmy Wam w tym pomóc, a poniżej możecie przeczytać kilka cech, które naszym zdaniem są niezbędne do pracy w tej roli.
Z pewnością taka osoba musi dobrze się prezentować. Nie ma co ukrywać – telewizja rządzi się swoimi prawami. O ile w radiu uroda nie jest tak ważna, o tyle w TV lepiej jest nieźle wyglądać. Statystyki pokazują, że takie programy informacyjne są znacznie częściej oglądane. Sama prezencja to jednak nie wszystko. Dobry dziennikarz codziennie zdający relację z tego, co wydarzyło się w kraju i na świecie to taki, który  ma znakomitą wymowę. Nie może mu sprawiać to żadnego kłopotu. W końcu w czasie takiego programu ma do czynienia z bardzo różnymi słowami.
Wygląd, dykcja – potrzeba jednak jeszcze więcej odpowiednich cech, aby naprawdę dobrze odnajdować się w takiej właśnie pracy. Na pewno jedną z nich jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. W końcu zazwyczaj takie programy informacyjne nadawane są na żywo. Jeśli ktoś nie umie pracować w takich warunkach, to nie poradzi sobie na dłuższą metę. Trzeba zatem mieć to na uwadze.
Warto mieć też odpowiednio rozległą wiedzę na tematy związane z Polską i całym światem. Bardzo często dziennikarze, którzy czytają wiadomości, potem też przeprowadzają wywiady z politykami (zazwyczaj), odnośnie różnych kwestii aktualnie dziejących się na terenie naszego kraju i nie tylko. Bez posiadania odpowiedniej wiedzy trudno im będzie o przeprowadzenie ciekawej konwersacji.
Ponadto, dobry dziennikarz, który zajmuje się prowadzeniem głównego wydania programów informacyjnych, musi potrafić pracować w zespole. Sam nie jest w stanie przygotować wszystkich materiałów. Musi umiejętnie kierować pracami, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Dzięki temu, każda informacja będzie dokładna. Poza tym, nie powinno takiej osobie brakować odpowiedzialności, punktualności i pracowitości.

Źródło: medioznawca.com

Dodaj komentarz