Czy dziennikarz śledczy to ciekawy zawód?

Każdy z nas marzy o pracy, za którą co miesiąc będzie mógł otrzymywać naprawdę godne pieniądze pozwalające na utrzymanie siebie i rodziny. Gdyby jeszcze codziennie wykonywane zadania były ciekawe … Wtedy moglibyśmy już mówić naprawdę o znakomitej pracy, która dodatkowo  daje bardzo dużą satysfakcję. Wiele osób szuka dla siebie takiego zajęcia. Nie wyobrażają sobie, aby wykonywać czynności, które ich kompletnie nie ciekawią. Trzeba podkreślić, że praca na pełen etat (40 godzin tygodniowo) może dla wielu osób okazać się ciężką przeprawą. Jeśli jednak będzie intersująca, to łatwiej będzie wstawać i codziennie wykonywać dane obowiązki. Czy takim zawodem jest dziennikarz śledczy? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu tematowi.
Na początek warto wiedzieć, kim tak naprawdę jest taka osoba. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że dziennikarz śledczy to człowiek, który ma za zadanie dokładnie przyjrzeć się danej sprawie. Na pewno każdy z Was co najmniej jeden raz w swoim życiu oglądał program „Uwaga” na TVN-ie. Mnóstwo ludzi śledzi tę pozycję praktycznie codziennie. Nie może to jednak w ogóle zaskakiwać, ponieważ jest to program bardzo popularny. Co jest jego motywem przewodnim? Tropienie afer i pomaganie skrzywdzonym ludziom. Dziennikarze „Uwagi” często podają się za kogoś kompletnie innego tylko po to, aby być bliżej tych wszystkich nieodpowiednio działających mechanizmów. W programie poruszanych jest wiele afer, dlatego muszą być nie tylko dobrymi śledczymi, ale również aktorami, aby nikt nigdy ich nie rozpoznał.
Czy taka praca jest ciekawa? Naszym zdaniem bardzo. Wiąże się ona z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim, dziennikarz śledczy ma nienormowany czas pracy. Nie jest tak, że musi zacząć wykonywanie swoich zadań o 08:00, a skończyć o 15:00. Są dni, w których startuje znacznie później. Czasami jednak musi zostać w redakcji dłużej, aby dokończyć temat, który powinien być gotowy na kolejny dzień. Trzeba też podkreślić, że dziennikarze śledczy co jakiś czas zajmują się kompletnie innymi sprawami. Raz muszą tropić afery w Urzędach Gminy, a raz w Ośrodkach Zdrowia itd. Dzięki temu, absolutnie nie mogą narzekać na nudę i monotonię, których jest przecież mnóstwo w innych zawodach. Dziennikarze śledczy mają do czynienia ze sprawami, które dzieją się naprawdę. Muszą często przeczytać wiele stron danej sprawy, aby móc zrobić porządny reportaż. Poza tym, często robią wywiady z różnymi osobami, żeby otrzymać jak najwięcej informacji i przedstawić daną kwestię od dwóch stron. Taka praca na pewno nie może być nudna.
Wykonywanie zadań w charakterze dziennikarza śledczego to rewelacyjna okazja, aby popracować z ludźmi. W niektórych zawodach nie ma takiej możliwości. Są osoby, które przez osiem godzin pracy nie mają się do kogo odezwać. Jeśli ktoś nie wytrzymałby takich sytuacji, to praca w roli dziennikarza śledczego na pewno powinna mu przypaść do gustu. Można bowiem mieć kontakt z różnymi osobami. Trzeba też podkreślić jedną kwestię. Wykonywanie zadań w charakterze dziennikarza śledczego stanowi pewną misję. W pewnych zawodach czegoś takiego próżno szukać – jak choćby u osoby sprzedającej obwarzanki. Tutaj dobrze wykonana praca przez dziennikarza śledczego może sprawić, że dana afera zostanie wytropiona, a osoby winne surowo ukarane. Potem zaś innym ludziom może dzięki temu żyć się o wiele lepiej. Jeśli ktoś szuka zawodu z misją, to w przypadku dziennikarza śledczego na pewno ma szansę coś takiego poczuć, ponieważ jest to odpowiedzialne zajęcie.
Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden czynnik. Zazwyczaj taka praca jest dobrze płatna. Nie ma co ukrywać – gotówka jest bardzo ważnym czynnikiem. Jeśli szefostwo dobrze nam płaci, to wtedy my mamy znacznie większą motywację do wykonywania codziennych obowiązków, które stają się dla nas ciekawsze, niż wcześniej. W przypadku dziennikarza śledczego nie można narzekać na zarobki. Można zatem napisać, że jest to naprawdę atrakcyjna praca dająca wiele satysfakcji. Nie może dziwić, że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił w tym właśnie zawodzie.

Dodaj komentarz