Prasa na papierze to na papierze a nie na komputerze

newspaper-23418_1280Nowoczesność i technologiczny postęp osiągnęły w ostatnich latach realnie prędkość określaną jako prędkość światła. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Wszystko dzisiaj można zrobić przez komputer. Od zakupów po sterowanie domem a na rozmowach z drugim końcem świata kończąc. Komputer stał się podstawą Naszego funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Do tego jeszcze błyskawicznie rośnie znaczenie smartfonów, czyli multimedialnych telefonów komórkowych. Te z kolei to już tak mocne urządzenia, że parametrami i możliwościami zaczynają komputerom dorównywać. Bo w funkcjonalności chyba już je dawno przegoniły. Na laptopie czy smartfonie można dzisiaj zmienić swój własny świat za pomocą jednego kliknięcia. I właśnie to wszystko razem stanowi o nieustannym postępie i rozwoju technologicznym świata, który do tego faktu musi się bardzo szybko dostosować. Dostosować do tego musi się też codzienność oraz pewne tradycyjne rzeczy, które jeszcze do niedawna mogły istnieć jedynie w takiej formie, w jakiej istnieją.

Te wszystkie zmiany dotknęły również mediów. Zarówno mediów pisanych jak i słuchanych czy oglądanych. Telewizję mamy przez Internet w komputerze i telefonie. Radio tak samo, możemy słuchać gdzie tylko chcemy i jak chcemy. Identycznie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o prasę, która w tej sytuacji nie ucierpiała, ale jej wydawcy chcąc nie chcąc musieli zmienić podejście do tradycji.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że gazeta papierowa mogłaby zostać zastąpiona czymkolwiek innym i bardziej nowoczesnym. Mowa oczywiście o komputerze i smartfonie. Chociaż z powodzeniem działają dzisiaj strony internetowe i portale, które oferują swoim czytelnikom wszystkie wiadomości i najnowsze informacje niemalże na żywo to jednak nic nie zastąpi tradycyjnej gazety. Gazety, którą możemy poczytać na papierze, przed którą można usiąść z kawą i poprzewracać kartki. Przewracając strony można usłyszeć tradycyjny odgłos trzeszczącego papieru. Tego nie zastąpi żaden portal internetowy ani nawet najczęściej oglądana internetowa strona.

To wszystko, co wyróżnia prasę drukowaną od nowoczesnych mediów to, że nie można jej po prostu niczym zastąpić. Jednak wydawcy prasy nie próżnują a już na pewno nie rywalizują z mediami nowoczesnymi i technologią. Wręcz w przypadku mediów drukowanych można nawet mówić o tym, że wszystko działa w idealnym połączeniu i kompatybilności. Ponieważ uzupełnieniem informacji zawartych w prasie drukowanej są informacje pojawiające się na żywo w Internecie, na stronie należącej do wydawcy tytułu. Oznacza to, że gazety tradycyjne funkcjonują również jako strony internetowe, będąc najczęściej uzupełnieniem tego, czego w gazecie już w ciągu dnia zmienić się nie da.

Papier to zawsze jest papier, a wszystko co na papierze istnieje fizycznie napisane. I to jest właśnie chyba największy plus gazet, że wydawane są właśnie w formie pisemnej. Do przeczytania gazety potrzeba wysiłku intelektualnego i nie da się tego ukryć, że bez niego ciężko będzie zarówno przeczytać gazetę jak i jej internetowy odpowiednik.

Dodaj komentarz