Jaki powinien być dobry dziennikarz?

press-conference-1166345_1280Osoby, które na co dzień nie są dziennikarzami uważają, że jest to naprawdę fajna i ciekawa sprawa. Oczywiście, sporo zależy, w której gazecie pracuje dany człowiek lub na którym portalu. Generalnie jednak, ludzie są zdania, że dziennikarze mają interesującą pracę i nie najgorsze zarobki. Ponadto, wielu osobom wydaje się, że wykonywanie zajęć w tym charakterze jest relatywnie proste. W związku z tym, bardzo dużo osób decyduje się właśnie na studia dziennikarskie. Nie może dziwić, że w całym kraju jest zatem dużo ludzi chcących wykonywać ten zawód i nie każdy będzie miał szansę to naprawdę robić. Teoretycznie, ilość portali internetowych wzrasta, ale sporo z nich oferuje pracę za przysłowiową czapkę gruszek, co dla wielu osób jest ofertą nie do przyjęcia. Niemniej jednak, bardzo dużo ludzi jest zdania, że praca dziennikarza jest w porządku i nie zrażają ich ewentualne, późniejsze niedogodności. Co trzeba zrobić, aby zostać osobą, która może pracować w tym zawodzie? Jakie cechy musi posiadać taki dziennikarz? O tym wszystkim dowiecie się z naszego poniższego wpisu.
Chcecie zostać dziennikarzami? W takim razie – przynajmniej teoretycznie – powinniście iść na studia pod tym kątem. Na każdej większej uczelni jest taki właśnie kierunek i jeśli macie odpowiednią pasję, to na pewno nie warto z niej rezygnować. Studia dziennikarskie są naprawdę całkiem przyjemne. Przedmioty ścisłe są ograniczone do minimum. Najważniejsza jest oczywiście nauka samego pisania i mówienia – w zgodzie z wszystkimi zasadami języka polskiego. Nie może dziwić, że tak wiele osób wybiera takie studia, ponieważ z jednej strony nie są ciężkie – w porównaniu z innymi –  a poza tym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i poznać innych adeptów dziennikarstwa. Musicie jednak wiedzieć jedną podstawową rzecz. Takie studia w żaden sposób nie zagwarantują Wam, że zdobędziecie pracę w zawodzie. Przede wszystkim, w tym fachu panuje dość spora konkurencja. Ponadto, tak naprawdę dziennikarzem … może zostać każdy.
To taki zawód, gdzie obecność na studiach nie jest konieczna. Wielu czołowych dziennikarzy uczyło się kompletnie czego innego, a teraz są znani i cenieni w całym kraju. Pracodawcy też nie kierują się obecnością papierka czy jego brakiem w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Kluczowe są dla nich inne rzeczy. Tutaj warto postawić pytanie: Jaki powinien być dobry dziennikarz? Na pewno osoba wykonująca ten zawód musi perfekcyjnie znać zasady panujące w gramatyce i ortografii języka polskiego. Jeśli nie posiada takich umiejętności, to prędzej czy później popełni kilka niewybaczalnych błędów i straci swoją pracę. To jednak nie wszystko. Dobrze byłoby, aby dziennikarz – obojętnie z jakiej dziedziny – znał biegle co najmniej jeden język obcy. Osoby wykonujące ten zawód często robią wywiady ze znanymi ludźmi i szansa, że to oni będą znali polski jest raczej iluzoryczna. W związku z tym, umiejętność konwersacji w języku angielskim jest w tym zawodzie praktycznie niezbędna. Dobry dziennikarz musi być też dociekliwy w czasie szukania nowych tematów. Czasami zmierzy się z trudnymi, życiowymi sytuacjami, ale powinien dokładnie i rzetelnie przeanalizować całe zdarzenie. Zawsze musi być też obiektywny. Czasami wydaje się, że jedna ze stron na 99% jest pokrzywdzona w danym sporze. Mimo wszystko, dobre dziennikarstwo wymaga, aby dać szansę przedstawić punkt widzenia też winnym. Inne cechy? Tak jak w każdym zawodzie, dziennikarze muszą być punktualni i odpowiedzialni. Nie mogą sobie pozwolić na spóźnienia dotyczące publikowanych tekstów. Ponadto, powinni być dokładni i precyzyjni, aby nie umknęła im żadna ważna informacja, która może mieć kolosalne znaczenie dla całej sprawy.
Uważacie, że spełniacie wszystkie kryteria albo chociaż zdecydowaną większość z nich? W takim razie możecie spróbować sił w tym zawodzie. Jak już wiecie, nie jest konieczne, aby udawać się na studia dziennikarskie, choć obranie takiej drogi też nie będzie złym wyborem. Możecie także zacząć pracę na portalach internetowych i tam sprawdzić się w wielu aspektach dziennikarstwa.

Dodaj komentarz