Jak wygląda praca dziennikarza sportowego?

microphone-380310_1280Dziennikarstwo to bardzo szeroka dziedzina. Wykonując zawód w tej branży można zajmować się polityką, gospodarką kraju czy sportem. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo, dlatego tak sporo osób decyduje się właśnie na ten zawód. Daje on szansę zatrudnienia dla wielu ludzi, którzy chcą realizować się w różnych gałęziach dziennikarstwa. Teoretycznie, praca w tych dziedzinach jest dość porównywalna. Dziennikarz; czy to sportowy czy polityczny, wykonuje zbliżone zadania, tylko po prostu ich tematyka jest inna. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Co jednak powoduje, że w ostatnim czasie coraz więcej osób deklaruje, że chcą być dziennikarzami? Przede wszystkim, perspektywy ciekawej pracy za całkiem niezłe pieniądze. Szczególnie w przypadku dziennikarzy sportowych, którzy raczej nie narzekają na nudę i na co dzień wykonują naprawdę ciekawe zajęcie. Co jednak konkretnie robi taki dziennikarz? Czy rzeczywiście warto starać się postawić pierwsze kroki właśnie w tym zawodzie?
Każdy powinien doskonale wiedzieć, że dziennikarz sportowy w głównej mierze zajmuje się tą właśnie dziedziną. Czasami zdarza się tak, że musi przeprowadzić wywiad z kimś znanym, kto interesuje się, na przykład, piłką nożną czy siatkówką mężczyzn. W takich przypadkach dziennikarz musi przedstawić swojego gościa czytelnikom i powinien się czegoś o nim dowiedzieć. Zdecydowanie jednak tematem przewodnim jest sport i to on jest w tym wszystkim najważniejszy. Jeśli nie interesujecie się tą dziedziną życia, to raczej nie macie czego szukać w tym zawodzie. Dziennikarze sportowi to w większości zapaleńcy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez piłki czy koszykówki. Jak jednak wygląda praca w tym charakterze? Na pewno nie jest taka łatwa, jak się wszystkim może wydawać na pierwszy rzut oka. Rano zazwyczaj są spotkania całej redakcji. Szef rozdziela tematy i podział obowiązków na ten lub kolejne dni. Potem można przystąpić już do właściwej pracy. Zadania są bardzo różne. Jedni odpowiadają za przeglądanie zagranicznych serwisów i internetowych i wyłapywanie informacji, które mogłyby się spodobać czytelnikom. Jeśli na takie natrafią, powinni je czym prędzej przetłumaczyć i dodać na stronę czy do rubryki w gazecie. Inni zajmują się pisaniem zapowiedzi nadchodzących, ważnych spotkań. Jeszcze inni relacjonują aktualne wydarzenia sportowe. Sporo osób przygotowuje się do wywiadów, a kolejna grupa jedzie na reportaż. Na nudę i monotonię na pewno nie można narzekać.
Dziennikarze najwięcej pracy mają w weekendy, ponieważ to właśnie wtedy jest rozgrywanych najwięcej spotkań. Dużo z nich wybiera się na stadiony, aby stamtąd relacjonować przebieg potyczek. Potem są oczywiście wywiady z zawodnikami, udział na konferencji i dodanie informacji. Z tego względu, niektórzy szybko rezygnują z wykonywania tej pracy, ponieważ nie podoba im się to, że muszą wykonywać zajęcia wtedy, kiedy praktycznie wszyscy inni mają wolne. To jest chyba tylko jedyny taki spory minus. Poza tym, praca w charakterze dziennikarza sportowego jest ciekawa i nie pozwala narzekać na monotonię wykonywanych obowiązków.

Dodaj komentarz