Życie w mediach społecznościowych

icon-set-1232558_1280Kiedy w naszych domach pojawił się dostęp do Internetu, nasz świat uległ całkowitej zmianie. Zupełnie łatwiejsze stało się osiągnięcie wielu rzeczy i ich zorganizowanie oraz znalezienie. Wiele osób obecnie nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu. Nie rozstajemy się z nim ani na chwilę, ponieważ korzystamy na naszych smart fonach i tabletach, a także na domowych komputerach. Okazuje się również, że prawie każdy z nas ma już założone konto na jakimś serwisie społecznościowym. Ta moda dotarła do nas około dziesięciu lat temu. Najpierw były to portale zrzeszające osoby, które poszukiwały kolegów ze szkolnej ławki, a obecnie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Większość osób każdego dnia umieszcza informacje o swoim życiu, an przykład na facebook’u. Zamieszczane są tam zdjęcia naszych dzieci, nas na wakacjach, naszego nowego samochodu, jak również naszych posiłków i innych rzeczy. Świat oszalał na punkcie mediów społecznościowych i nie potrafi powrócić do równowagi. Pasjonujemy się wszyscy takim życiem i chętnie dzielimy się każdą informacją ze swoimi znajomymi. Obserwujemy jednocześnie ich codzienne życie i to, czym się oni zajmują. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez dostępu do takich mediów i nie umie bez nich funkcjonować.

W szczególności dotyczy to osób młodych, które wychowują się już z dostępem do Internetu i korzystają z niego od najmłodszych lat. Dla nich zastana sytuacja wydaje się być bowiem jedyną słuszną i często nie zdają sobie sprawy z tego, że tak naprawdę żyją na co dzień w zupełnie wirtualnym świecie. Wielu rodziców skarży się na problemy z uzależnieniem ich dzieci od Internetu i od portali społecznościowych. Jeszcze większy problem mają zaś ci rodzice, których dzieci są szykanowane i wyśmiewane właśnie przez Internet. ten problem dotyka coraz większej ilości nastolatków. Rodzice i nauczyciele są często bezradni, dopóki nie dojdzie do tragedii. Rok temu nastoletni chłopiec odebrał sobie życie po tym, jak jego koledzy i koleżanki obrazili go w Internecie wiele razy i dokuczali mu z powodu jego wyglądu. Problem jest naprawdę poważny i warto się nim zająć.

Oczywiście nie powinno się dziecku zabraniać korzystania z Internetu, ani zakładania konta na takich portalach społecznościowych. Wówczas dziecko byłoby odizolowane od świata. Powinno ono jednak jasno poznać granice i wiedzieć, że jest to tylko świat wirtualny, który nie ma pokrycia w rzeczywistości. Przede wszystkim, należy dziecku ustawić wysoki poziom bezpieczeństwa i umożliwić oglądanie zdjęć i czytanie informacji jedynie osobom, którym ono na to zezwoli. Dobrze mieć także dostęp do komputera dziecka lub jego telefonu i co jakiś czas sprawdzać, czy nic złego się nie dzieje i czy nie spędza ono zbyt wiele czasu w wyimaginowanym świecie.

Należy wówczas bardzo szybko zareagować. Jeżeli zdążymy w odpowiednim czasie, najprawdopodobniej wystarczy dziecku jedynie ograniczyć dostęp do Internetu, na przykład do dwóch godzin dziennie. Jeżeli zaś nie potrafi ono sobie z tym poradzić, konieczna może okazać się nawet terapia. Coraz więcej nastolatków w dzisiejszych czasach zmuszonych jest do takiego leczenia, ponieważ nie potrafią sobie one poradzić z silnym uzależnieniem. Dlatego też bardzo ważna jest stała kontrola rodzicielska i rozmowa, w razie jakichkolwiek problemów.

Dodaj komentarz