media 

Silna tabloidyzacja mediów

personal-943874_1280Od wielu lat media pełnią na całym świecie bardzo ważną rolę. Nie bez powodu nazywa się je czwartą władzą, ponieważ mają one ogromną kontrolę nad tym, co dzieje się na świecie i w jaki sposób zostanie to przedstawione innym osobom. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że poddawani są całkowicie manipulacji mediów i poddają się temu bez reszty. Okazuje się jednak, że najpopularniejsze media bardzo chętnie to wykorzystują na swoją korzyść i dalej brną w swoich działaniach.

Kiedyś w Polsce mieliśmy do czynienia jedynie z telewizją i radiem publicznym, które finansowane były ze środków krajowych. Poza tym, funkcjonowało raptem kilka gazet. Oczywiście, w czasach komuny w Polsce nie można było mówić o wolności mediów. Pracowały one dla władz kraju, dlatego też przekazywały jedynie te informacje, które były dla rządu istotne i właściwe. Zmieniło się to jednak znacznie w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie funkcjonujemy w całkowicie nowej rzeczywistości, dlatego też media także się zmieniły.

Pojawiło się wiele prywatnych stacji telewizyjnych, radiowych, zagranicznej prasy i przede wszystkim – Internet. Rozwinęły się więc także nieograniczone możliwości mediów, które są wolne i nikt ich tak naprawdę nie kontroluje. Oczywiście, nie ma możliwości sprzedawania przemocy i pornografii publicznie, jednakże nadal media robią to, co tylko chcą. Żyjemy w świecie, który interesuje się obecnie życiem osób znanych i lubianych. Okazuje się więc, że nawet media, które powinny zajmować się poważniejszymi tematami, zajmują się obecnie plotkami i życiem prywatnym osób popularnych. Są to nie tylko aktorzy, piosenkarze i modele. Są to również osoby ze świata mody, producenci, politycy, a nawet kucharze. Każda osoba, którą stać jest na to, aby kupić uwagę mediów, może liczyć na ich przychylność. Te zaś, które wolałyby nie znajdować się w centrum zainteresowania tych mediów, niestety narzekają na to, że nie mają spokoju.

Świat zmienił się na tyle, że media publiczne nie mają najmniejszej trudności z tym, żeby pisać o romansach, miłościach i rozwodach. Pojawiają się też bardzo prywatne informacje z życia osób ze świata mediów. Często prasa posuwa się do tego, że informuje nas o zdradach w życiu czołowych polityków, o ich nieślubnych dzieciach i tym podobnych aferach. Poza tym, możemy dowiedzieć się bez problemu, co zjadła na śniadanie znana prezenterka telewizyjna, lub co wypił do obiadu czołowy polski piłkarz. Media są w tej kwestii nieograniczone.

Największy jednak przełom spowodował Internet. Bez wątpienia, miliony ludzi każdego dnia zamieszczają tam różnego rodzaju informacje. Często wyszukiwane są właśnie pikantne szczegóły z życia celebrytów. Wielki wpływ na to mają serwisy społecznościowe, w których wiele prywatnych i nieznanych nikomu osób również umieszcza zdjęcia ze swojego codziennego życia, z zakupów, sprzątania, gotowania i spania. Nikt nie jest anonimowy, a media chętnie to podchwytują.

Okazuje się, że przykrym skutkiem tej całej sytuacji jest to, że często bardzo ciężko jest uzyskać rzetelną i wartościową informację na jakikolwiek temat. Prędzej dowiemy się, z kim spotyka się popowa gwiazda i jakie problemy finansowe ma premier, niż ktoś poinformuje nas o sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Świat oszalał na punkcie głupich informacji i wiele osób bezwiednie ich poszukuje, a następnie bez sensownie się nimi zajmuje i przekazuje je dalej. Wiele osób nie potrafi pogodzić się z tą sytuacją i poszukuje wartościowej prasy i wartościowych serwisów informacyjnych w Internecie. Coraz trudniej jednak o taką lekturę.

Related posts

Leave a Comment