Praca w mediach

startup-photos-4Zdaniem jednych to świetna ścieżka kariery. Innym praca w mediach może wydawać się nie tyle fascynująca, co przede wszystkim wymagająca. Utrzymanie się w branży wiąże się z wyrzeczeniami, pracą po godzinach, a przede wszystkim cierpliwością. Na sukces trzeba bowiem pracować latami. A i tak wielu nie udaje się go osiągnąć.

Czy praca w mediach się opłaca? Przede wszystkim to zależy, jakie zyski weźmie się pod uwagę. Nie każdemu chodzi o możliwie największe wpływy na koncie. Nie brakuje dziennikarzy z powołania. Reporterów, którym zależy głównie na spotykaniu się z ludźmi, przedstawianiu ich problemów i mówieniu o sprawach naprawdę istotnych z punktu widzenia społeczeństwa. Niestety pogłębiona, rzetelna informacja często przegrywa z podążaniem za sensacją. Tak więc wielu dziennikarzy również porzuca swoje pierwotne i często młodzieńcze założenia. Skupiają się natomiast na własnej karierze. Niektórzy liczą, że dzięki swojej rozpoznawalności będą mogli coś zmienić, choćby w niewielkim stopniu ulepszyć świat. Czasami tak się właśnie dzieje. Zapewne większość dziennikarzy traktuje jednak swoją pracę przede wszystkim jako źródło dochodu. Tak więc szukają możliwie najlepszych dla siebie ofert. Wynagrodzenie i inne warunki pracy zależą zapewne przede wszystkim od firmy, w której się pracuje. Media ogólnokrajowe kuszą zatem bardziej niż te lokalne. Choć tradycyjnie to te ostatnie dostarczają najważniejszych wiadomości. Informują bowiem swoich odbiorców o tym, co dzieje się w ich bezpośrednim otoczeniu.

Czy dziennikarstwo można traktować jako powołanie? Do pewnego stopnia na pewno. Chociażby reporterzy wyjeżdżający w strefę działań wojennych stanowią najlepszy tego dowód. Takim osobom nie może zależeć wyłącznie na pieniądzach, ponieważ te mogliby zarabiać we własnym kraju, w spokoju i bez obaw o utratę zdrowia oraz życia. Oni tymczasem narażają się w imię zbierania informacji i pokazywania prawdziwego oblicza świata. Niektórzy za tę swoistą misję płacą najwyższą cenę. Trudno zatem powiedzieć, że bycie dziennikarzem zawsze sprowadza się wyłącznie do zarabiania pieniędzy.

Czy w pracy dziennikarza można się nudzić? Oczywiście. Pod tym względem dziennikarstwo przypomina wiele innych zawodów. Tutaj także może pojawić się rutyna i powtarzalność. A realizowane tematy nie zawsze są fascynujące, czy nawet ciekawe. Zdarza się natomiast, że trzeba zdać relację z mało istotnego wydarzenia, a następnie wielokrotnie przedstawiać tę samą informację innymi słowami. Niemniej jednak dziennikarzom trafiają się interesujące, unikatowe tematy. Niektóre z nich mogą nawet rozsławić danego dziennikarza i stać się kamieniem milowym w jego karierze. W tej pracy liczy się zatem i cierpliwość, i umiejętność wykorzystywania okazji. Nie zajdzie daleko również osoba, która nie wykazuje własnej inicjatywy.

Na koniec kilka słów o obiektywizmie. Stawiany jest w świecie dziennikarskim za cel. A jednak trudno wyobrazić sobie w stu procentach bezstronnego człowieka. A dziennikarz jest człowiekiem. Ma poglądy i bagaż doświadczeń. Mimo to powinien zawsze dążyć do bycia obiektywnym.

Dodaj komentarz