Jak zmieniają się nasze media?

man-475557_1280Media towarzyszą nam w naszym życiu na co dzień i pełnią w nim stosunkowo istotną rolę. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że kreują one naszą rzeczywistość i pokazują nam świat w taki sposób, jaki sobie wybiorą. Niekiedy jesteśmy więc wprowadzani celowo w błąd i przekazuje nam się nieprawdziwe informacje, które mają nas pokierować w danym kierunku. Tak funkcjonuje to na całym świecie, gdzie tylko mamy do czynienia z wolnymi mediami. Przede wszystkim, ogromną rolę w tej przemianie mediów pełni Internet, który zmienił ich oblicze na dobre.

Przede wszystkim, niesamowite jest to, że większość osób na świecie nie ma problemów z dostępem do informacji i z ich zdobyciem. Wystarczy właściwie wyciągnąć rękę po informacje, a one spadają w jedną chwilę. Ta tendencja spowodowała, że ludzie zaczęli się interesować rzeczami, które do tej pory nie miały dla nich najmniejszego znaczenia. Po pierwsze, na rynku pojawiły się pierwsze tabloidy, czyli prasa kolorowa traktująca jedynie o plotkach i życiu osobistym osób znanych i lubianych. Okazało się wówczas, że praktycznie każdy z nas jest zainteresowany problemami w życiu prywatnych celebrytów, jak również ich bardzo intymnymi sprawami.

Dzisiaj można już bez problemu, w parę chwil znaleźć wszystkie plotki na temat jednej osoby. Wszystko to umożliwia właśnie Internet i portale plotkarskie, które pojawiają się obecnie jak grzyby po deszczu. Podobna tendencja, bardzo niepokojąca pojawia się obecnie we wszystkich mediach. Jest to zjawisko zwane właśnie tabloidyzacją mediów. Niestety, dotyczy to również mediów publicznych, które opłacane są w całości z naszych podatków i z budżetu krajowego. Wiele osób uważa to za zły znak naszych czasów. Często bowiem trudno jest znaleźć wartościowe informacje na jakikolwiek temat, ponieważ na pierwszych stronach gazet i na początku wydania wiadomości wieczornych, słyszymy jedynie o rzeczach, które tak naprawdę wcale nas nie powinny interesować i nie mają żadnego realnego wpływu na nasze życie. Zaczynamy bez potrzeby fascynować się czyimś życiem i czyimiś problemami i tracimy na to bardzo dużo czasu.

Wiele mówi się o pogorszeniu się jakości wszystkich mediów i o tym, że zajmują się one kompletnie nie tym, co trzeba. Są one jednak całkowicie wolne i niezależne i nie mamy wpływu na to, w jaki sposób funkcjonują. Jedynie media publiczne podlegają kontroli aparatu państwa, który może je studzić. Jak można zauważyć, media państwowe nie rezygnują jednak wcale z popularnych programów, w których to znane osoby uczą się tańczyć, śpiewać, skakać do wody, czy też jeździć na łyżwach i pokazują efekty w telewizji. Wiele osób uważa taką tendencję za żenującą, jednakże nie zmniejsza się, a raczej zwiększa ilość takich głupich i nic nie wnoszących do naszego życia programów. Zjawisko to nabiera bardzo niebezpiecznych rozmiarów i wielu rodziców obawia się o przyszłość swoich dzieci, które wychowują się z takimi mediami.

Dodaj komentarz