Media drukowane kontra Internet, czyli tradycja albo nowoczesność

browse-1019916_1280Czasy tak bardzo nowoczesne jak dzisiejsze wiążą się niestety z tym, że coraz częściej tradycyjne formy przekazu myśli, słów czy uczuć niestety, ale przechodzą do przysłowiowego lamusa. Chcąc nie chcąc trzeba pogodzić się z tym, że nie uniknione jest to, jak wiele tracimy poprzez upływający czas. Dzisiaj młodzież komunikuje się przez media społecznościowe, a mało kto z młodych ludzi potrafi dzisiaj normalnie rozmawiać. Normalnie to znaczy bez użycia komputera. Czas nowoczesnych technologii wypiera tradycję w sposób nieunikniony i nikt nie jest już w stanie tego zatrzymać. Stajemy się mobilni, wszędzie mamy dostęp do Internetu. A co za tym idzie do mediów społecznościowych, internetowych portali czy nawet książek dostępnych z ekranu naszego smartfona.

Czy te nowoczesne media są dla Nas groźne? W pewnym sensie na pewno tak. Groźne ponieważ sprawiają, że niestety, ale tracimy bardzo ważne umiejętności społeczne. Taką umiejętnością jest na przykład komunikacja werbalna. Werbalna czyli słowna, mówiona, a nie pisana na klawiaturze i wysyłana do rozmówcy za pomocą klawisza Enter.

Kilka lat temu, kiedy nastąpił kosmiczny więc rozwój mediów internetowych i w ogóle dostępu do Internetu, poddawano w wątpliwość sens dalszego istnienia prasy drukowanej. Tym czasem ta prasa wcale nie zniknęła i co więcej, prędko jeszcze nie zniknie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Ale dwa są takie najważniejsze. Po pierwsze, wydawcy prasy drukowanej zaczęli żyć w doskonałej symbiozie z nowoczesną technologią. Wszystkie tytuły praktycznie są dostępne również w sieci. Każdy może kupić dzisiaj gazetę drukowaną ale jeśli woli smartfon to oczywiście może kupić wydanie elektroniczne.

Drugim powodem, dla którego papierowa gazeta będzie istnieć to jej nieodłączny atut, czyli wygoda w czytaniu. Nie oszukujmy się, ale gazety na ekranie smartfona czyta się niewygodnie. Do dobrej kawy idealnie pasuje rozłożona na stole gazeta drukowana, chociaż oczywiście poranny przegląd prasy na smartfonie też nikogo nie dziwi. Jest jeszcze trzeci powód, dla którego co najmniej przez kilkanaście lat prasa drukowana będzie się jeszcze miewać całkiem dobrze. To starsi ludzie, którzy po prostu nowoczesnych technologii nie rozumieją i jeszcze póki co nie akceptują. Dla nich prasa to tylko gazeta papierowa i nawet nikt z pokolenia Naszych dziadków i babć nie wyobraża sobie tego, że gazetę można mieć w telefonie.

Nowoczesność w mediach otacza Nas nieuchronnie. Nie mamy szans na to, żeby zatrzymać ten proces, bo on jest nieodwracalny. Jeśli ktoś myśli, że da się uniknąć rozwoju Internetu i wszystkich usług z nim związanych to niestety, ale jest w ogromnym błędzie. Nie pozostaje nic innego jak dostosować się do tego, w jaki sposób nowoczesne media będą funkcjonować za kilka lat. Kilka lat, które upłyną bardzo szybko. Można jednak pocieszyć się tym, że media tradycyjne na pewno nie znikną prędko z kiosków i benzynowych stacji. Dopóki będą miały swoich czytelników dopóty będą istnieć i funkcjonować. I przypuszczamy, że w tej kwestii nic się nie zmieni nawet za kilka dekad.

Dodaj komentarz