Media a kreowanie opinii społecznej
Nie od dzisiaj wiadomo, że czwartą władzą w Polsce są nasze media. Media, zarówno te publiczne jak i prywatne, mają co najmniej taką samą siłę jak władza ustawodawcza, wykonawcza czy sądownicza. Oczywiście, że określenie mediów czwartą władzą to poniekąd przenośnia i frazeologia. Nie mniej jednak można wziąć to stwierdzenie, jako całkowity pewnik, ponieważ nikt ani nic nie ma takiego wpływu na opinię publiczną jak media właśnie. Dlatego są one nadzwyczaj niebezpiecznym narzędziem, wielokrotnie wykorzystywanym w historii świata. Wykorzystywanym często do celów, które spowodowały fatalne skutki dla kolejnych pokoleń. Z siły mediów korzystali najwięksi przywódcy faszystowskiej Europy. Jeśli do tego dodano przekaz podprogowy to praktycznie w rękach ówczesnej władzy była broń potężniejsza aniżeli jakakolwiek inna broń masowej zagłady.
Oczywiście, kreować opinię publiczną też trzeba umieć. Dlatego właśnie różne media różnie tą opinię kreują. Nie mniej jednak wszyscy dziennikarze są osobami zaufania publicznego, których opinie i słowa bardzo często są intelektualnie przywłaszczane przez oglądających ich telewidzów. Każda stacja telewizyjna czy radiowa a także prasa, mają swoje osoby odpowiedzialne właśnie za kreowanie rzeczywistości przekazywanej do opinii społecznej. I to nie jest tak, że jakiś przekaz medialny jest przypadkowy. Wszystko jest dokładnie zaplanowane.
Kreowanie opinii publicznej i społecznej to główne zadanie mediów, określanych właśnie jako czwarta władza. Można to zauważyć w wiadomościach, zwłaszcza, kiedy obejrzycie jednego i tego samego newsa w kilku różnych stacjach telewizyjnych. Dotyczy to rzecz jasna informacji politycznych, które najłatwiej jest przedstawić po swojemu. Ale to właśnie w odpowiednim przekazie informacji o polityce media mają największy interes. I co warto podkreślić to, że w Polsce absolutnie nie ma mowy o niezależnych mediach. Każde medium jest w pewnym sensie od kogoś zależne w jakiś sposób. Dlatego we wszystkich mediach można zauważyć polityczne wpływy na to, w jaki sposób przekazuje się informacje właśnie o polityce.
Jednakże media kreują nie tylko opinie na temat polityki. Mają również wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy wiele innych wydarzeń społecznych. W dzisiejszych czasach, w których przyszło Nam żyć, postrzeganie świata i tego co się w nim dzieje jest nadzwyczaj trudne. No bo trudno jest być pewnym wiarygodności informacji, które ciągle ktoś pokazuje nam w inny sposób. Dlatego czasami jest tak, że już sami nie wiemy co w jakich kwestiach myśleć. Wyrobienie sobie własnego zdania na podstawie tego, co myślą inni, nie jest ani proste ani też przyjemne.
Opinia społeczna jest dzisiaj bardzo podatna na wszelką narrację ze strony mediów. Jest to naturalne, ponieważ dzisiaj siła mediów jest właściwie nie ograniczona. Media są wszędzie. Telewizja, radio, prasa i Internet otaczają nas z każdej strony i z każdej zalewają Nas informacjami. Jeśli nie mamy zbytnio dostępu do całkowicie neutralnych i niezależnych mediów to musimy się pogodzić z tym, że będą one w jakimś stopniu wpływały na Naszą opinię publiczną.