media 

Telewizja internetowa – droga bez odwrotu?

pobrany plik (1)Tempo, w jakim następują kolejne przemiany w dziedzinie technologii, wydaje się zastraszające – zwłaszcza osobom starszego pokolenia, które spędziły swoją młodość na marzeniu o posiadaniu telewizora i dostępie do telewizji. Obecna oferta telewizyjnych potentatów potrafi przyprawić o zawrót głowy, dostarczyć rozterek co do tego, co należy wybrać z proponowanych, nadawanych programów, a także skłania do zastanowienia się nad tym, jak najlepiej wykorzystać oferowany dostęp do mediów.

Od telewizji publicznej do komercyjnej

Choć pierwsza transmisja telewizyjna została nadana w Stanach Zjednoczonych już na początku 1928 roku, prawdziwą popularność nowe medium zyskało dopiero po uspokojeniu się wojennych zawieruch, jakie wstrząsnęły nie tylko całą Europą, ale tez resztą świata w połowie ubiegłego stulecia. Ten sposób przekazywania informacji szybko wydał się na tyle atrakcyjny i pożyteczny, że w każdym kraju powołano do życia telewizję publiczną, czyli utrzymywaną ze środków zgromadzonych w skarbie państwa. Jej kluczową rolą było emitowanie serwisów informacyjnych, podających najnowsze wiadomości dotyczące aktualnej sytuacji w państwie i na świecie. Szybko jednak odkryto, że ten kanał przesyłania informacji może służyć również celom rozrywkowym. Do ramówki wkroczyły filmy fabularne, dołączyły też różnego rodzaju, specjalnie nagrywane programy o różnorodnej tematyce. Pojawili się także prywatni telewizyjni potentaci, władni finansować stacje telewizyjne z własnej kieszeni. Telewizja komercyjna w szybkim czasie rozrosła się, tworząc ogromną sieć kanałów, w tym także tych tematycznych, czyli koncentrujących się na wybranej tematyce.

Od telewizora do komputera

Jak już wspomniano, telewizor, jako nowinka techniczna, jeszcze w latach 60 XX wieku bywał szczytem marzeń przeciętnej rodziny. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat dokonał się ogromny postęp technologiczny, który wpłynął na konstrukcję oraz cenę tego wynalazku. Stopniowo następowało przejście od dużych urządzeń wyposażonych w kineskop, do nowoczesnych ekranów ciekłokrystalicznych, które są podświetlane przez lampy LED. Postęp w dziedzinie konstruowania jeszcze bardziej przyjaznych dla środowiska i ludzkiego zdrowia ekranów trwa, jednak obecnie monitory montuje się w domu częściej jako element wyposażenia komputera. Podłączenie tego prywatnego sprzętu do sieci internetowej, w której działają internetowe platformy telewizyjne, sprawia że tradycyjna telewizja wydaje się przeżytkiem. Wpływ na to ma również fakt, że obecnie ludzie coraz bardzie cenią swój wolny czas, który poświęcają na oglądanie programów telewizyjnych. Ich internetowe odpowiedniki pozwalają zaś uniezależnić się od tradycyjnej ramówki.

Udział Internetu w codziennym życiu współczesnych ludzi daje o sobie znać także w domenie telewizji. Jest bardzo prawdopodobne, że korzystanie z bardziej dostosowującej się do indywidualnych potrzeb telewizji internetowej, stanie się wkrótce jedynym sposobem odbierania przekazów telewizyjnych. Przekonanie to uwiarygodnia fakt, że do odbioru takiej telewizji nie jest potrzebny telewizor, ale nawet smartfon.

Related posts